Cadillac Owners Forum banner

1 - 7 of 7 Posts

·
1992 STS 4.9
12 Posts
Discussion Starter #1
Hello everyone. My names Luke. I'm from Poland. One weeks ago i buy Cadillac Seville sts 4.9 1992. Wonderfull car:) I have one question.. i have restaration forest panels in my car. How removal forest decors in door? My english od cery bad- i'm sorry:)

·
1992 STS 4.9
12 Posts
Discussion Starter #2
Naprawiam już skórzaną tapicerkę foteli, ale chcę zdjąć drewniane panele i przemalować je. Jak usunąć drewniane elementy z drzwi samochodu? dziękuję wszystkim za pomoc. Nie chcę tego zepsuć. W Polsce taki Cadillac to trochę jednorożec :) Takich ozdób nigdzie nie dostanę jak go uszkodzę :) przepraszam za mój angielski. Pozdrowienia.

Moderator edit: A translator says he wants to remove the wood trim panels and refinish them. Sub.

·
Administrator
2002.5 F55 CORSA STS, 2014 Explorer XLT FWD
71,130 Posts
Welcome to CF !!!

One of our members can tell you how to remove and restore the wood trim panels. Forum activity is slow on weekends so it may take a day or so to receive advice.

·
1992 STS 4.9
12 Posts
Discussion Starter #4
Thank you:) welcome everyone :)
cool. can I ask for his nickname? I have to remove the entire door panels or only wooden decors can be undermined and taken off. I don't want to break

·
Super Moderator
2010 DTS
87,582 Posts
Not positive, but I think you will have to remove the entire door panel.

·
1992 STS 4.9
12 Posts
Discussion Starter #6 (Edited by Moderator)
[QUOTE = "Submariner409, post: 17878841, członek: 38422"]
Witamy w CF !!!

Jeden z naszych członków może powiedzieć Ci, jak usunąć i odnowić drewniane panele wykończeniowe. W weekendy aktywność forum jest powolna, więc uzyskanie porady może zająć dzień lub dwa.
[/ZACYTOWAĆ]
Understand. Thank you

[QUOTE = "Strażnik, post: 17878860, członek: 12088"]
Niezbyt pozytywne, ale myślę, że będziesz musiał usunąć cały panel drzwi.
[/ZACYTOWAĆ]
Understand.thank you for help:)

·
1992 STS 4.9
12 Posts
Discussion Starter #7
Polski
Angielski
The topic is settled today. all the door panels have to be removed and the wooden decors are attached to such metal plates. I also pulled the gear knob and steering wheel to the upholstery. later I will show the photos after they have been trimmed with new leather :) I have a question .. how to unscrew the armchairs?

1 - 7 of 7 Posts